Moisture Analyzer MB62 110V
- Maximum Capacity: 90 g
- Readability Moisture Content: 1 mg/0.01%
- Pan Size: 3.5 in (90 mm)
- Item Number:: 30971929
MB62 features a redesigned housing, innovative carbon fiber heating and upgraded load cell for enhanced durability and performance.
With flexibility in method creation, settings and data access, MB62 is suitable for a variety of moisture applications in numerous industries.
Applications
Percent Moisture Determination, Percent Moisture Regain Determination, Percent Solid Determination, Weighing
Display
5" LCD with 2nd line display
Operation
Internal power supply with power cord (included)
Communication
RS232, USB device
Construction
Carbon fiber heat source, PBT housing, die casting aluminum base, metal pan support, metal pan handler, in use cover
Design Features
Seven shut-off criteria (manual, timed, A10, A30, A60, A90, A160), four drying profiles (standard, fast, ramp, step), storage up to 20 methods and 100 results for all methods, 10 sample ID, 40-200℃ heating range, multiple operational languages
| Maximum Capacity | 90 g |
| Readability Moisture Content | 1 mg/0.01% |
| Pan Size | 3.5 in (90 mm) |
| Heater Type | Carbon fiber |
| Communication | USB device RS232 |
| Recommended Moisture Content MC% | 0.5 % - 100 % |
| Adjustment | Temperature Adjustment - Mechanical (100℃, 160℃) Weight Adjustment - External (50g) |
| Dimensions | 13.9 in x 5.4 in x 8.3 in (352 mm x 138 mm x 210 mm) (LxHxW) |
| Display | 5" LCD with 2nd line display |
| Display Results | RG% Temperature DC% Time Method No. MC% Weight |
| Heating Profiles | Ramp Standard Step Fast |
| ID Management | Sample ID |
| In-Use Cover | Included |
| Moisture Range | 0.01 % – 100 % |
| Net Weight | 9.5 lb (4.3 kg) |
| Operating Range (Temp.) | 10 °C – 40 °C |
| Operation Instructions | Graphic Instruction On-screen Instruction Progress Indicator |
| Repeatability | 0.018% (10g sample) 0.10% (3g sample) |
| Shut-Off Criteria | Timed 5 Auto Manual |
| Status Light | Multi-color status light |
| Stored Results | 100 |
| Temperature Range | 40 °C – 200 °C |
| Test Library | 20 |
Q&A
What is this product primarily used for?
This instrument is commonly used in professional and industrial environments where dependable measurement accuracy and repeatability are essential.
Which industries benefit most from this equipment?
Laboratories, manufacturing facilities, quality control departments, and technical service providers frequently rely on this type of instrument for consistent results.
How does it compare to similar models?
It stands out for its balance of durability, user-friendly operation, and reliable performance in demanding environments.
| Brands | Ohaus |
|---|---|
| Price | CA$4,751.66 |
