HY10.300.HRP.H High Resolution Scale
SKU
WP-340-0005
Radwag - HY10.300.HRP.H
Maximum Robustness
Choose a Terminal
HRP high-resolution scales are compatible with two industrial terminals: PUE 7.1 and PUE HY10.
PUE 7.1 Terminal Features
  • 5.7-inch color resistive display
  • Touch-sensitive keyboard
  • ABS plastic housing
  • IP 43 protection rating
  • Communication interfaces: 2xRS232, 2xUSB-A, Ethernet, 4 IN / 4 OUT, Wi-Fi®
  • Optional additional modules: DP6 A/D converter module
PUE HY10 Terminal Features
  • 10.1-inch color graphic display
  • Touchscreen keyboard
  • Stainless steel housing
  • IP 68/69 protection rating
  • Communication interfaces: 2xRS232, 2xUSB-A, Ethernet, 4 IN / 4 OUT
Datasheet
Maximum capacity [Max]
300 kg
Minimum load
50 g
Preload range
60 kg
Readability [d]
1 g
Tare range
-300 kg
Repeatability
3 g
Linearity
±6 g
Stabilization time
3 s
Adjustment
Internal (automatic)
Display
10.1″ graphic colour touchscreen
Weighing pan dimensions
800×600 mm
Packaging dimensions
800×1000×537 mm
Net weight
71.5 kg
Gross weight
119 kg
Protection class
IP 66 / 67 construction, IP 66 / 67 / 69 terminal
Construction
Stainless steel AISI304
Weighing pan material
Stainless steel AISI304
Communication interface
2×RS232, 2×USB-A, Ethernet, 4 IN / 4 OUT (digital)
Optional interfaces
Module Wi-Fi® 802.11 b/g/n, module Profibus (DP SLAVE), module RS485, module PROFINET (RJ45), analog output module (4-20mA, 0-20mA, 0-10V), 12 IN / 12 OUT (IN – 5-24 VDC, OUT – max 30 VDC, 0.5 ADC)
Power supply
100 – 240 V AC 50/60 Hz
Operating temperature
+10 – +40 °C
Relative humidity
15% – 80%